Ceļvedis bagātajā siera pasaulē
Siers un veselība!
01
Siers ir organismam viegli pieejamo fosfora un kalcija savienojumu avots.
Ēdiet sierus jebkurā vecumā! Kalcijs nodrošina veselīgu augšanu pašiem mazākajiem un pasargā vecāku cilvēku trauslos kaulus.
Zinātnieki pārliecinājušies – ar kalciju bagāta ēdiena regulāra lietošana uzturā palēnina kaulu novecošanos un mazina osteoporozes risku.
02
Kalcija uzņemšanu organismam atvieglo siera sastāvā esošie piena tauki. No piena taukiem sierā dominē piesātinātās taukskābes — sierā ir atrodama cilvēka organismam vislabāk piemērotā taukskābju omega 6 un omega 3 attiecība. Toties transtaukskābes sierā nav sastopamas.
03
Sieri satur organismam viegli uzņemamas un ar augstu bioloģisko vērtību bagātas olbaltumvielas, minerālvielas, vitamīnus, kā arī ir neaizstājamo aminoskābju avots. Sierā ir A, B1, B2, D, E un K grupas vitamīni.
04
Vairākas no tajā esošajām aminoskābēm (triptofāns, lizīns un leicīns) ir neaizvietojamas, proti, cilvēka organisms tās nesintezē. Siers ir viens no veidiem, kā tās dabīgi uzņemt.
05
Tas ir ļoti noderīgs zobiem. Siera ēšana ietekmē kalcija kārtas rašanos uz tiem, kas savukārt palīdz pasargāt zobus no kariesa un uztur mutes pH vajadzīgajā līmenī.
Ar ko vislabāk ēst sieru?
Uztura speciālisti norāda – siers kopā ar augļiem vai dārzeņiem veido lielisku olbaltumvielu, vitamīnu un šķiedrvielu kombināciju.
Kad ieteicams ēst sieru?
Sieru kā olbaltumvielu dabas produktu vislabāk ēst dienas otrajā pusē, launagā vai vakariņās, vai kā uzkodu starp ēdienreizēm. Siers paātrina vielmaiņu, uzlabo prāta spējas un ir lielisks papildus enerģijas avots cilvēkiem ar aktīvu dzīvesveidu.
Arī miegs ir labāks, ja pirms aizmigšanas apēd mazu gabaliņu siera!
Siers kā ciemakukulis
Siers kā vērtīgs produkts (gan uzturvērtības, gan tā gatavošanā patērētā laika un darba ziņā) laika gaitā ieguvis ciemakukuļa jeb dāvanas nozīmi.